درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن : خشکی واژن که به آن آتروفی واژن نیز گفته می شود نوعی مشکل متداول در میان بانوان است که بر کیفیت روابط جنسی تاثیر می گذارد.

خانم ها دچار این باور اشتباه هستند که مشکل خشکی واژن تنها در خانم های یائسه و دوران یائسگی رخ می دهد در صورتی که چنین نبوده و امکان بروز این مشکل حتی در خانم های جوان نیز وجود دارد.

ابتلا به خشکی واژن موجب بر هم خوردن تعادل در زندگی جنسی می شود زیرا مرطوب بودن واژن در هنگام نزدیکی، امری ضروری برای لذت بردن از رابطه جنسی می باشد.

به طور طبیعی لایه ای نازک از یک ماده شفاف موجب پوشاندن دیواره واژن می شود که رطوبت واژن و لغرندگی آن ناشی از وجود این لایه است. جریان خون در دستگاه تناسلی و در حین برقراری رابطه جنسی افزایش می یابد که این موجب افزایش ترشحات و در نتیجه لغزندگی بیشتر واژن می گردد.

هورمون استروژن ، عامل اصلی سلامت این لایه که لوبریکانت نام دارد می باشد که با عملکرد خود موجب حفظ خاصیت ارتجاعی و ضخامت این لایه می گردد.

تحلیل واژن منجر به خشکی آن می شود. زمانی که واژن تحلیلی می رود دیواره های آن ملتهب و نازک شده و این به علت کم شدن هورمون استروژن می باشد.

 

درمان خشکی واژن

 

علت خشکی واژن

خشکی واژن ممکن است بنا به دلایل مختلفی در افراد بروز کند که در ادامه تعدادی از آن ها را برای تان آورده ایم:

کمبود هورمون استروژن

همانطور که گفتیم کاهش هورمون استروژن دلیل اصلی خشکی واژن می باشد. ترشح این هورمون موجب حفظ ترشحات واژن شده و در نتیجه سلامتی آن را حفظ می کند. این ترشحات از بروز عفونت های واژنی و ادراری نیز جلوگیری می کنند.

زمانی که بدن دچار کمبود استروژن می شود دیواره واژن نازک شده، حالت کشسانی آن کاهش پیدا کرده و در نهایت شکننده می شود و زمینه ایجاد عفونت های واژنی و ادراری در آن فراهم می شود.

 • از عوامل موثر در کاهش استروژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. شیردهی
 2. وجود اختلال در سیستم ایمنی بدن
 3. زایمان
 4. برداشتن تخمدان ها یا هیسترکتومی
 5. زمان پیش از آغاز یائسگی
 6. شیمی درمانی، پرتو درمانی، هورمون درمانی و سایر روش های مورد استفاده برای درمان سرطان تخمدان
 7. مصرف دخانیات

 

درمان خشکی واژن

 

شستشوی واژن

دوش واژن یا شستشوی آن با برخی مواد موجب عفونت، التهاب، خشکی و به طور کلی به هم خوردن تعادل در واژن می شود.

بیماری خود ایمنی

ابتلا به یک نوع بیماری که سندروم شوگرن نام دارد منجر به خشکی برخی نواحی بدن همچون چشم ها، واژن و دهان می شود. به موجب این بیماری سیستم ایمنی به بافت های سالم بدن حمله کرده و در آن ها اختلال ایجاد می کند.

مصرف برخی داروها

یکی دیگر از عواملی که در خشکی غشای مخاطی و کاهش رطوبت بدن موثر می باشد مصرف داروهایی همچون داروهای ضد آلرژی، سرما خوردگی و صد افسردگی است.

عوامل روحی و روانی

برخی از افراد به دلیل عواملی همچون عدم آرامش کافی، افسردگی، داشتن خاطرات بد از یک رابطه جنسی، اضطراب و استرس به مشکل خشکی در واژن مبتلا می شوند. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکل، عدم تحریک کافی و پیش نوازی برای شروع رابطه جنسی می باشد.

استفاده از روش های پیشگیری از بارداری

یکی از روش های رایج که افراد زیادی از آن برای پیشگیری از بارداری بهره می گیرند، کاندوم است. ممکن است برخی خانم ها به دلیل حساسیت به لاتکس و مواد اسپرم کش به کار رفته در کاندوم به خشکی واژن دچار شوند.

 

درمان خشکی واژن

 

نشانه های خشکی واژن

خشک بودن واژن معمولاً با نشانه های زیر برای افراد همراه است:

 • ایجاد مشکل در رسیدن فرد به ارگاسم
 • داشتن درد در واژن
 • احساس خارش و سوزش در واژن
 • رابطه جنسی همراه با خونریزی و درد
 • رنگ پریدگی و روشن شدن بافت نازک واژن که البته این موارد قابل تشخیص توسط خود فرد نبوده و در معاینات پزشکی مشخص می شود.

درمان خشکی واژن

افراد می بایست بلافاصله پس از مشاهده علائم ابتلا به خشکی واژن به یک متخصص زنان و زایمان خوب مراجعه نمایند. پزشک برای تشخیص این بیماری از روش هایی همچون معاینات بارداری، آزمایشات ادراری و هورمونی بهره می گیرد.

بعد از اینکه مشخص شد فرد دچار آتروفی واژن است نسبت به درمان مشکل اقدام می نماید.

درمان خشکی واژن با روش های زیر امکان پذیر است:

 • استروژن درمانی
 • روان کننده ها و مرطوب کننده های واژن
 • مصرف اسپمیفین
 • مصرف پر استروژن
 • ایجاد تغییر در رابطه جنسی
 • داشتن یک سبک زندگی سالم
 • مصرف برخی ویتامین ها

علاوه بر درمان های دارویی تکنولوژی های جدید درمانی جهت رفع خشکی ، تاثیر مثبت در رابطه جنسی مناسب ، کاهش حس نامطلوب و غیره وجود دارد که لیزر RF فرکشنال و لیزر مونالیزا تاچ که موثرترین روش درمان خشکی واژن می باشد از جمله این تکنولوژی ها می باشند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر