زایمان بدون درد

زایمان بدون درد

زایمان بدون درد : زایمان و مادر شدن یکی از بهترین تجربه هایی است که خانم ها می توانند در طول زندگی خود داشته باشند و اغلب با درد زیادی برای آن ها همراه است که همین امر موجب بروز استرس و اضطراب در آن ها می شود. به همین دلیل بسیاری از خانم ها به دنبال دریافت اپیدورال برای داشتن یک زایمان طبیعی بدون درد و راحت می باشند. این در حالی است که ترجیح دسته  دیگری از مادران زایمان طبیعی بدون دارو می باشد.

بهتر است مادران برای انتخاب روش زایمان با پزشک مشاوره نمایند. دکتر پوپک یحیوی ، متخصص زنان و زایمان در تهران با بررسی وضعیت مادر و فرزند بهترین روش زایمان که مناسب هردوی آن ها باشد را به مادر پیشنهاد می کند.

 

زایمان بدون درد

 

مراحل انجام زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در 3 مرحله زیر انجام می شود:

 • مرحله اول

در این مرحله دردهای زایمانی مادر شروع شده و تا باز شدن کامل دهانه رحم ادامه خواهد داشت.

این مرحله به 3 فاز زیر تقسیم می شود:

 1. دردهای ابتدائی
 2. دردهای فعال
 3. مرحله انتقالی
 • مرحله دوم

در این مرحله دهانه رحم به طور کامل باز شده و نوزاد برای به دنیا آمدن آماده می باشد.

 • مرحله سوم

مرحله سوم در واقع مرحله خارج شدن نوزاد و جفت او می باشد.

باز شدن کامل دهانه رحم در زایمان طبیعی برای خانم هایی که اولین بارداری خود را تجربه می نمایند حدود 12 تا 16 ساعت به طول انجامیده و برای مادرهایی که قبلاً زایمان طبیعی داشته اند حدوداً 5 تا 6 ساعت زمان خواهد برد. در فاز فعال دهانه رحم حدود ۴سانتی متر باید باز شده باشد.

 

زایمان بدون درد

 

زایمان بدون درد چگونه است؟

از جمله محبوب ترین روش های موجود برای کم کردن دردهای زایمانی، بی حسی اپیدورال است که 50 درصد خانم های باردار از این روش برای کاهش دردهای خود استفاده می نمایند.

حضور متخصص بیهوشی در طی این عمل الزامی می باشد، متخصص اقدام به وارد کردن لوله ای پلاستیکی در قمست پایینی کمر می کند که دارو از طریق آن در اطراف نخاع فعال و آزاد خواهد شد.

اپیدورال ها موجب انسداد ضربه های عصبی از قسمت های کمر و ستون فقرات شده و به این ترتیب موجب کم شدن احساس در نیمه پایین بدن می شوند.

نکته ای که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است: با اینکه اپیدورال به طور قابل توجهی احساسات و درد را کم می کند ولی موجب کاهش درد به طور صد در صد نخواهد شد. همچنین تزریق زمانی قابل انجام است که بدن مادر فعال باشد؛ بدین معنی که در هر 10 دقیقه حداقل 3 بار منقبض شود.

روش تزریق اپیدورال

برای تزریق ماده اپیدورال بیمار می بایست به یک طرف دراز کشیده یا نشسته باشد. متخصص بیهوشی ابتدا و برای تزریق داروی بی حسی، سوزن بسیار باریکی را از قسمت پایین کمر به داخل ستون فقرات می برد، برای اینکه مادر در طول زایمان سطح بی حسی یکسانی داشته باشد دارو به تدریج تزریق می شود.

وارد شدن سوزن به پشت کمر با مقداری درد برای مادر همراه است به همین دلیل به طور معمول پیش از آن، پوست با مواد مخصوص بی حس می گردد. لازم به ذکر است که ممکن است حین تزریق ماده بی حسی در کمر، فرد در پاهای خود مقداری گرما حس نماید. همچنین زایمان زمانی قابل انجام است که مادر کاملاً بی حس شده باشد.

موارد منع زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال

از جمله شرایط پزشکی که با وجود آن ها نمی توان از اپیدورال استفاده کرد عبارتنداز:

 • مادر به عفونت خونی دچار باشد.
 • مادر از رقیق کننده های خون استفاده کرده یا پلاکت های او کم باشد.
 • مادر به کم فشاری غیرارادی دچار باشد.
 • در ناحیه پایین کمر عفونت پوستی وجود داشته باشد.
 • متخصص بیهوشی نتواند فضای اپیدروال را پیدا کند که این مشکل معمولاً در خانم های مبتلا به مشکلات نخاعی و زنان چاق اتفاق می افتد.
 • بیمار نسبت به بی حسی های موضعی واکنش آلرژیک داشته باشد و غیره.​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر