زایمان سزارین و طبیعی

زایمان سزارین و طبیعی

زایمان سزارین و طبیعی : بیشتر خانم هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می کنند استرس های زیادی در رابطه با نحوه زایمان خود داشته و به همین دلیل سوالات متعددی در مورد روش های زایمان دارند.

برخی تصورات و ترس های نابجا باعث شده اند که خانم ها از انجام زایمان طبیعی امتناع کرده و بیشتر خواستار زایمان سزارین باشند، باید بگوییم از نظر پزشکی و علمی زایمان طبیعی بر زایمان سزارین ارجح است مگر اینکه این زایمان برای جنین یا مادر مناسب نبوده یا خطرساز باشد.

 

زایمان سزارین و طبیعی

 

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی روشی با حداقل عوارض است که از گذشته تا اکنون به منظور تولد نوزاد مورد استفاده قرار گرفته است.

چنانچه حاملگی نرمال بوده و مادر دچار مشکلات خاصی نباشد، زایمان طبیعی نیاز به انجام اقدام خاص یا مصرف دارو نداشته و بیمار با آغاز دردهای زایمانی در بیمارستان بستری می شود.

در طی این زایمان بیمار تحت مراقبت قرار می گیرد که این مراقبت برای بررسی سلامت جنین انجام شده و پزشک صدای قلب او را چک می نماید، مادر در این مدت زمان می تواند مواد غذایی دلخواه خود را خورده و راه برود و تنها در زمان هایی که باید مورد معاینه به منظور پیشرفت زایمان قرار گرفته و همچنین در زمان چک قلب نوزاد می بایست بر روی تخت زایمان بخوابد.

افراد باید در نظر داشته باشند در برخی موارد بنا به دلایلی که گاهی مربوط به مادر گاهی جنین یا هر دو می باشد علاوه بر مراقبت هایی که به آن ها اشاره کردیم نیاز به انجام اقدامات اضافه تری همچون مصرف داروهای خاص یا مانیتور مداوم قلب بوده و مادر باید با پزشک همکاری های لازم را انجام دهد.

به دلیل طولانی بودن مراحل زایمان طبیعی ، در بیشتر مراکز زایمان بیماران طی این مراحل در اتاق مخصوص به زایمان تحت نظر یک ماما قرار گرفته و هر بیمار یک ماما دارد البته در برخی از مراکز آموزشی پزشکانی که مشغول به گذراندن دوره تخصصی زنان هستند این مراحل را تحت نظر می گیرند.

با تجه به اینکه زایمان بدون مشکل احتیاج به داشتن مهارت زیاد ندارد لذا زایمان بسته به مرکز می تواند توسط متخصص زنان یا ماما انجام شود. باید بگوییم که در بیشتر مراکز زایمان طبیعی ، به جز در موارد مشکل دار و مشکوک زایمان توسط ماما صورت می گیرد.

 

 

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی دارای مراحل زیر است:

 1. مرحله اول : برای باز شدن دهانه رحم و آماده شدن آن برای خروج نوزاد، دردهای زایمان در مرحله اول که به آن فاز نهفته گفته می شود شروع شده، مرتب می شود و افزایش پیدا می کند. مرحله اول در خانم هایی که برای اولین بار زایمان را تجربه می کنند 20 ساعت بوده و در مادران دیگر به طور معمول حدود 14 ساعت به طول می انجامد.
 2. مرحله دوم : به مدت زمانی که از باز شدن کامل دهانه رحم طول تا زمان خروج کامل نوزاد طول می کشد، مرحله تولد نوزاد ( مرحله دوم زایمان طبیعی ) گفته می شود.
 3. مرحله سوم : مرحله آخر یک ساعت بعد از زایمان و خروج جفت می باشد، این مرحله به صورت یک مرحله جداگانه آورده شده است چون در ساعات اولیه بیمار به برخی مراقبت های خاص مثل ماساژ رحمی نیاز دارد.

زایمان سزارین

در این نوع زایمان، خروج نوزاد نیازمند ایجاد یک برش در شکم مادر می باشد.

برای انجام زایمان سزارین بیمار تحت بیهوشی کلی یا بی حسی از کمر قرار می گیرد و مادر دردی را احساس نخواهد کرد.

 

زایمان سزارین و طبیعی

 

دلایل انجام زایمان سزارین

زایمان سزارین معمولاً در شرایط زیر و زمانی که انجام زایمان طبیعی مناسب نباشد مورد استفاده قرار می گیرد:

 • زمانی که با چک کردن متناوب قلب جنین مشخص شود که روند اکسیژن رسانی به نوزاد به درستی انجام نمی شود.
 • هنگامی که زایمان پیشرفت خوبی ندارد.
 • زمانی که نحوه قرارگیری نوزاد بر روی دهانه رحم غیرطبیعی باشد. ( برای زایمان طبیعی لازم است تا سر جنین به سمت دهانه رحم باشد در سایر موارد به دلیل اینکه ممکن است جنین گیر بیافتد بهتر است زایمان به صورت سزارین انجام شود.)
 • خونرسانی ناکافی به جنین که معمولاً به دلیل وجود مشکل در جفت اتفاق می افتد.
 • بارداری های چندقلویی و برخی از بارداری های دوقلویی
 • بیش از اندازه بزرگ بودن جنین
 • قرار گرفتن بندناف بر روی سر جنین
 • ابتلای مادر به برخی بیماری های خاص

تفاوت زایمان سزارین و طبیعی و مزایای زایمان طبیعی

بهبودی مادر بعد از زایمان طبیعی بسیار سریع تر حاصل شده و به دلیل اینکه در حین این روش از زایمان هیچ زخمی بر روی بدن ایجاد نمی شود لذا بیمار بلافاصله می تواند انجام فعالیت های روزمره را از سر بگیرد.

به دلیل اینکه در حین زایمان طبیعی رحم و به طور کلی داخل شکم دستکاری نمی شود لذا ریسک عفونت ناشی از آن بسیار کمتر از زایمان سزارین است.

به علت اینکه هورمون درد در خروج مایع امینوتیک از ریه ها و همچنین تکامل ریه نقش دارد لذا ریسک بروز مشکلات تنفسی بعد از زایمان طبیعی کمتر است و غیره.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر