نوار قلب جنین

تست نوار قلب جنین

نوار قلب جنین تست بسیار ساده ای است که انجام آن زمان بر نبوده و به طور معمول در هفته بیست و هشتم بارداری صورت می گیرد و پیش از این مدت زمان قابل انجام نیست زیرا قبل از هفته بیست و هشتم جنین رشد کافی را نداشته و در نتیجه به این تست واکنش نشان نخواهد دارد.

انقباضات و ضربان قلب مواردی هستند که با انجام این تست بررسی می شوند. یکی از مسائلی که در رابطه با انجام این تست ممکن است موجب نگرانی مادران شود ساکن بودن و عدم حرکت جنین در حین انجام تست است، باید بگوییم که این اتفاق در بیشتر موارد به دلیل خواب بودن جنین به وجود آمده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

 

نوار قلب جنین

 

تست نوار قلب جنین در چه مواردی انجام می شود:

  • زمانی که جنین فعالیت کمتری داشته یا مادر حس کند که جنین حرکت نمی کند.
  • هنگامی که از موعد زایمان گذشته باشد.
  • مادر در دوران بارداری به برخی مشکلات پزشکی همچون فشار خون بالا مبتلا باشد؛ این مشکلات بر روی جنین تاثیر منفی گذاشته و ممکن است مشکل ساز شوند.
  • زایمان های قبلی مادر با مشکل همراه بوده باشند.
  • همچنین این تست در مواردی همچون عدم دریافت اکسیژن کافی جنین به علت وجود مشکلات بندناف و جفت نیز صورت می گیرد.
  • بررسی و ارزیابی ضربان قلب ، اصلی ترین هدف از انجام تست نوار قلب جنين می باشد. ضربان قلب در یک نوزاد سالم با حرکت و فعالیت بالا رفته و در زمان استراحت پایین آمده و به حالت طبیعی خود باز می گردد. به دلیل اینکه جنین حین تکان خوردن و حرکت به اکسیژن احتیاج دارد لذا این تست میزان اکسیژن رسانی به نوزاد را نیز مورد بررسی قرار می دهد. اگر اکسیژن رسانی به جنین به خوبی انجام نشود نوزاد از خود واکنش های طبیعی نشان نخواهد داد.

نوار قلب جنین چگونه انجام می شود؟

به منظور گرفتن نوار قلب جنین و همچنین اندازه گیری و بررسی ضربان قلب و میزان انقباضات قلب جنین، کمربندی به دور شکم مادر بسته می شود. برای اینکه دکتر پوپک یحیوی ، جراح و متخصص زنان در تهران قادر به انجام این تست به دقیق ترین شکل ممکن باشد لازم است تا این اندازه گیری حدود 20 تا 30 دقیقه به طول انجامد.

اگر در طول انجام تست جنین خواب بوده و تکان نخورد، پزشک از یک ابزار مخصوص برای بیدار کردن او استفاده خواهد نمود.

در رابطه با نگرانی های مادران در رابطه با احتمال ایجاد عارضه ناشی از این روش بر روی جنین باید بگوییم که این تست کاملاً غیرتهاجمی و ایمن بوده و در اثر انجام آن هیچ مشکلی برای جنین و مادر به وجود نخواهد آمد.​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر